מרחב מוגן כחלק מהנחיות פיקוד העורף

מרחב מוגן כחלק מהנחיות פיקוד העורף

השימוש במרחב מוגן מומלץ על ידי פיקוד העורף כאשר ההנחיות מתייחסות לכמה אפשרויות מציאותיות: ממד (מרחב מוגן דירתי), ממק (מרחב מוגן קומתי), חדר מדרגות מוגן, מקלטים ציבוריים ושיפור מיגון.

מרחב מוגן – אפשרויות על הפרק
דירות, בתים ומבנים ציבוריים ומוסדיים שנבנו החל משנת 1992, נבנו בהתאם לחוק הממדים שאושר לאור מסקנות מלחמת המפרץ הראשונה. כך נוצר מרחב מוגן מוסדי וכן מרחב מוגן קומתי. אם עד לשנה זו נאלצו אזרחי ישראל להמתין בתוך מקלטים ציבוריים, כיום תנאי ההמתנה הפכו נוחים ויעילים יותר גם במקרים של התקפות בלתי קונבנציונאליות.

מה הקשר בין חדר מדרגות מוגן לחוק הממדים?
אם לא קיים מרחב מוגן או מקלט תקין במבנה, כמו במבנים ישנים שנבנו לפני חוק הממדים, פיקוד העורף ממליץ להמתין בעת האזעקה בחדר פנימי של הדירה. חדר המדרגות במבנים מרובי קומות הוא על פי רוב במרכז הבניין ומוקף בדירות. חשוב לציין כי פיקוד העורף לא הותיר את בעלי הדירות הישנות מחוסרי הממד ומרכזי העבודה והתעסוקה שנבנו לפני חוק הממדים בקרן הפינה ללא טיפול. המענה שנמצא כפתרון יעיל ומהיר, העומד בתקנים של פיקוד העורף, הוא שיפור מיגון.

גם מרחב מוגן מוסדי יכול להיות תוצר של שיפור מיגון
שיפור מיגון הוא פרויקט הפיכת חדר או מרחב רגיל לממד או לממק. ניתן להפוך כל מרחב לממד כל עוד נעשה שימוש בתכניות מהנדס והמרחב עומד בתקנים של פיקוד העורף. קירות החדר הרגיל מעובים על ידי רשת ברזל המותקנת במקום עליה מותז הבטון בשיטה מיוחדת המאפשרת את ייצור הקירות המעובים והחזקים. קיר בטון של מרחב מוגן עוביו 12 ס”מ לפחות.

במהלך פרויקט שיפור מיגון מוחלפים החלונות והדלתות הרגילים בחלונות הדף ובדלת הדף וניתן דגש על מערכת האוורור, מערכת החשמל וקווי התקשרות. נבדק האיטום, מיושמים התקנים של פיקוד העורף ותכניות המהנדס מאושרות גם על ידי הרשות המקומית.

שיפור מיגון יזמות ובנייה הופכת מרחבים רגילים למרחבים מוגנים. מהנדס מטעמה מלווה את הפרויקט, מביא לאישור הרשות המקומית ופיקוד העורף, וצוות הבנייה מבצע את השיפוץ והבנייה הנדרשים. הממד שנבנה בחדר הרגיל משמש כממד לכל דבר ועומד בתקנים הנדרשים.

שיפור מיגון

כולנו חיים במציאות אשר יכולה להשתנות בכל רגע נתון ומחובתנו להיות ערוכים ומוגנים ברגע האמת…
שיפור מיגון יזמות ובנייה צמחה מתוך צורך אמיתי של כל אחד ואחת מאיתנו להיות מוגן בעת הצורך ולכן שמנו לנו לדגש לפעול ולשקם כל מקלט ומקלט ואף להפוך חדרים קיימים למרחבים מוגנים אשר יעמדו בתקנים של פיקוד העורף וישמשו לנו למקום בטוח ומוגן

לקוחות ושיתופי פעולה

Quat

"אחרי מתקפת הטילים האחרונה, חיפשתי מענה בטוח ומוגן, פניתי לשיפור מיגון וגיליתי אנשים מקצועיים, שירותיים שדאגו לרווחתי ולביטחוני כאילו מדובר בהורים שלהם. סוף סוף אני ישנה בבטחה בלילות"

חנה אשכנזי ראשון לציון
Quat

"במסגרת פרוייקט בנייה ושיפוץ מבנה של קופת חולים כללית, התבקשנו לשקם ולשפץ את המרחב המוגן עפ"י תקן פיקוד העורף. פנינו לחברת "שיפור מיגון יזמות ובניה" בנושא. לאחר סיור …"

יוסי בכר חולון
Quat

"שלום רב, אני צבי עוז, ועד הבית בבניין ברחוב היצירה 16 ברמת גן. לאחר שהתקבלה ההחלטה של דיירי הבניין לשקם ולשפץ את המקלט עפ"י תקן פיקוד העורף, חפשנו …"

צבי עוז רמת גן