כיצד יוצרים מרחב מוגן דירתי בדירה ישנה?

כיצד יוצרים מרחב מוגן דירתי בדירה ישנה?

חדר מוגן או חדר ביטחון הוא הממד: מרחב מוגן דירתי או הממק: מרחב מוגן קומתי. הממד הוא מבנה המספק הגנה בעת התקפה קונבנציונלית ובלתי קונבנציונלית אשר עלה על סדר היום הציבורי לאחר מלחמת המפרץ הראשונה, וזאת כאשר הבין פיקוד העורף כי המקלטים הציבוריים שהיו נהוגים בשנות השישים והמקלטים המאוחרים יותר, שנבנו בשנות השבעים בכל בניין מגורים מרובה דירות, כבר לא סיפקו תשובה איכותית ותקנית לתושבי ישראל.

מרחב מוגן דירתי בהתאם לחוק הממדים
בשנת 1992 אושר חוק הממדים במדינת ישראל אשר טוען לבנייה תקנית כאשר היא מכילה גם מרחב מוגן דירתי או קומתי כהכרח. יוצאים מהכלל הם הבתים הישנים והמבנים הציבוריים הישנים שאין להם חדר מוגן או חדר ביטחון קומתי. אלה נדרשים לפתרונות אחרים, וכך עלו שתי אפשרויות יישומיות העומדות בתקנים של פיקוד העורף: שיפור מיגון או תוספת בנייה של ממד.

חדר מוגן בבתים ללא ממד
ניתן לבנות חדר ביטחון בבתים ובדירות שאין להם ממד בתהליך שנקרא שיפור מיגון הנותן מענה מקצועי, תקין, יעיל ובטיחותי לתושבי המבנים הללו. שיפור מיגון הוא למעשה הפיכת חדר רגיל או מרחב רגיל למרחב מוגן על כל המשתמע מכך. קירות המבנה מעובים עד 12 ס”מ ומבוססים על התזת בטון ורשת ברזל כנדרש. חלונות ודלתות החדר מוחלפים בדלתות ובחלונות הדף, מערכת האוורור המותקנת בחדר מותאמת לכל סוג של התקפה, ניתן דגש על מערכות החשמל והתקשרות. החדר מסויד, נצבע וחוזר למצבו הקודם אך כממד.

חדר בטחון – שיפור מיגון
שיפור מיגון יזמות ובנייה מבצעת שיפור מיגון במגזר הפרטי, העסקי והציבורי ובכך מבטיחה את שלום תושבי ישראל. בניית מרחב מוגן דירתי אפשרית בכל חדר. אין צורך בהיתרי בנייה כמו בתוספת בנייה כי מדובר בבנייה פנימית, יש צורך בתכנית מהנדס ובאישור הרשות המקומית ופיקוד העורף. שיפור מיגון יזמות ובנייה מנפיקה תכנית זו ומעבירה לאישור הסמכויות הנדרשות, מבצעת שיפוץ ובנייה בהיקף רחב עד לשלמות המבנה ואישורו של פיקוד העורף בנושא הבטיחות של דיירי המבנה הן בהתקפות קונבנציונאליות והן בהתקפות בלתי קונבנציונאליות.

שיפור מיגון

כולנו חיים במציאות אשר יכולה להשתנות בכל רגע נתון ומחובתנו להיות ערוכים ומוגנים ברגע האמת…
שיפור מיגון יזמות ובנייה צמחה מתוך צורך אמיתי של כל אחד ואחת מאיתנו להיות מוגן בעת הצורך ולכן שמנו לנו לדגש לפעול ולשקם כל מקלט ומקלט ואף להפוך חדרים קיימים למרחבים מוגנים אשר יעמדו בתקנים של פיקוד העורף וישמשו לנו למקום בטוח ומוגן

לקוחות ושיתופי פעולה

Quat

"אחרי מתקפת הטילים האחרונה, חיפשתי מענה בטוח ומוגן, פניתי לשיפור מיגון וגיליתי אנשים מקצועיים, שירותיים שדאגו לרווחתי ולביטחוני כאילו מדובר בהורים שלהם. סוף סוף אני ישנה בבטחה בלילות"

חנה אשכנזי ראשון לציון
Quat

"במסגרת פרוייקט בנייה ושיפוץ מבנה של קופת חולים כללית, התבקשנו לשקם ולשפץ את המרחב המוגן עפ"י תקן פיקוד העורף. פנינו לחברת "שיפור מיגון יזמות ובניה" בנושא. לאחר סיור …"

יוסי בכר חולון
Quat

"שלום רב, אני צבי עוז, ועד הבית בבניין ברחוב היצירה 16 ברמת גן. לאחר שהתקבלה ההחלטה של דיירי הבניין לשקם ולשפץ את המקלט עפ"י תקן פיקוד העורף, חפשנו …"

צבי עוז רמת גן