שיקום ושיפוץ מקלטים

שיקום ושיפוץ מקלטים
על פי תקן פיקוד
העורף

שיפוץ מקלטים

מקלט הוא מבנה תת-קרקעי או על קרקעי הנועד להתגוננות אזרחית מפני נשק קונבנציונלי.

מקלטים ישנים שנבנו במדינת ישראל, יכולים להוות מרחב הגנה בטוח ועמיד בפני התקפות קונבנציונאליות ובלתי קונבנציונאליות. הצרה היא, שרבים מהם אינם מתוחזקים כראוי, והשנים הנוקפות גרמו לבלאי מצטבר שאינו מעמיד אותם כאזורים ראויים על פי תקן של פיקוד העורף לשמש כמרחבים מוגנים. כיצד ניתן להפוך מקלט ישן ובלוי למקלט תקין וראוי עפ"י תקן פקע"ר.

שיקום ושיפוץ מקלטים

על מנת להפוך מקלט ישן שאינו מאושר לשהייה, למקלט מחודש וראוי, יש לתת תשובה לסביבה החיצונית והפנימית שלו תוך התייחסות למערכת החשמל, המים והביוב, כולל דגש על אטימות נגד התקפת אב”כ (אטומי, ביולוגי, כימי). שיפוץ מקלטים ברמה החיצונית נוגע בשילוט תקני ומואר המורה על הכניסה למקלט, פינוי אזורי הגישה כולל יציאות החירום שלו. כאשר מדובר בתהליך שיפוץ פנים המקלט, מושם דגש על המעברים הפנימיים במקלט עצמו, כולל מעברי גישה לנכים, מדרגות נוחות, רמפות ומאחזי יד המאפשרים ירידה בטיחותית למקלט. כל כניסה ויציאה, כולל מקומות אחרים במקלט כגון יציאות חירום, אזור סולמות הטיפוס ועוד נדרשים בסימון על ידי שלטים מאירים וצבע פולט אור עפ"י תקן פקע"ר. קירות המקלט נבדקים בקפידה על מנת לשלול סדקים, חורים ושברים וכך גם לגבי תקרת המקלט ורצפתו. לאחר בדיקה זו יש צורך בסיוד המקלט ובצביעתו עם מתן האישור כי המקלט חף מליקויים מסוכנים. לאחר סיום השיפוץ נדרש ניקיון יסודי וארגון החפצים כך שלא יפריעו לתפקודו התקין ולא יסכנו את בני האדם השוהים בו.

דגשים נוספים לשיפוץ מקלטים

שיפוץ מקלטים כולל בדיקת חלון ההדף ודלת ההדף, צינורות האוורור, סולמות החירום, מערכת האינסטלציה כולל שירותים, בור ניקוז ומשאבה. אם אין מערכת ביוב יש לצייד את המקלט בשירותים כימיים תקינים. כמו כן, מערכת החשמל והתקשורת נבדקות בקפידה וכך גם מערכת האוורור והסינון המיועדת להגנה מפני התקפה בחומרים בלתי קונבנציונאליים. שיפור מיגון יזמות ובנייה מבצעת שיקום ושיפוץ מקלטים במגזר הפרטי, הציבורי והעסקי. הצוות מקצועי, מוסמך ובעל ניסיון עשיר בתחום. אחריות הבדיקה לתקינות המקלט, הבאתו לאישור פיקוד העורף ושיפוצו מונחים על כתפיה. ניהול הפרויקט מתנהל עד תום ולשביעות רצונו של הלקוח.

לקוחות ושיתופי פעולה

שיפור מיגון

כולנו חיים במציאות אשר יכולה להשתנות בכל רגע נתון ומחובתנו להיות ערוכים ומוגנים ברגע האמת…
שיפור מיגון יזמות ובנייה צמחה מתוך צורך אמיתי של כל אחד ואחת מאיתנו להיות מוגן בעת הצורך ולכן שמנו לנו לדגש לפעול ולשקם כל מקלט ומקלט ואף להפוך חדרים קיימים למרחבים מוגנים אשר יעמדו בתקנים של פיקוד העורף וישמשו לנו למקום בטוח ומוגן.